Med en kombination av azelainsyra och salicylsyra passar detta en hud som lätt blir tilltäppt och inflammerad. Innehåller även mjölksyra och glykolsyra som fungerar synergistiskt genom att stimulera cellförnyelse och hudföryngring. I behandlingen ingår även portömning, både med ultraljud och manuellt för att kunna avlägsna de inkapslingar, milier och pormaskar som går samt avslutande sheet-mask.
- Azelainsyra (16%) – En hudvårdsingrediens som används för behandling av akne och rosacea. Azelainsyra lindrar akneärr och melasma, och dess antiinflammatoriska egenskaper lugnar rosacea och rodnad.
- Glykolsyra (14%) – exfolierar överhuden och stimulerar tillväxten av ny hud. Glykolsyra minskar också mängden ytolja.
- Mjölksyra (14%) – mild fruktsyra, stimulerar kollagensyntesen, mild peeling.
- Salicylsyra (2%) – har keratolytiska, komedolytiska, antiinflammatoriska och antiseptiska egenskaper. Dess lipofila egenskaper gör att salicylsyran även kan tränga in och lösa upp talg.
Behandlingen passar för:
- Inflammatorisk och icke-inflammatorisk akne
- Pormaskar och komedoner
- Grov konsistens, fina linjer och rynkor
- Förstorade porer, fadd, matt hudfärg
Behandlingen kan göras 1 gång som en rejäl uppfräschning eller så jobbar
man mer långsiktigt i en kur på 4-6 behandlingar. För dig som verkligen vill
se unika resultat rekommenderas att man kombinerar dessa kemiska peel-
ingar med microneedling - varannan behandling microneedling och varan-
nan kemisk peeling. Då jobbar vi både utifrån och inifrån samtidigt!
Viktig bokningsinformation
Avbokning måste ske minst 24 tim innan avtalad tid annars blir du debiterad för din missade tid, 1000:-/tim.
Avbokning kan göras via mail, pipershudvard@gmail.com, jag svarar på mail angående avbokning alla dagar i veckan elelr via telefon till salongen 08-120 589 89.
24 timmarsregeln gäller även vid sjukdom, det är alltså bättre att boka om din tid så fort du börjar känna dig sjuk. Vi är hårda på att inte utföra behandlingar vid sjukdom, detta pg.a att tillståndet kan förvärras samt att du utgör en smittorisk för oss. Kommer du till oss sjuk så kan det tyvärr bli så att vi nekar till behandling samt att du blir debiterad.
Vid oanmäld försening, mer än 15 min, förbehåller vi oss rätten att ta bort er tid samt debitera för uteblivet besök. Ring gärna till salongen, 08-120 589 89 om du blir sen.
Vi hoppas att ni respekterar våra avbokningsregler. Det är svårt för oss att kunna boka in en ny kund om avbokningen inte sker i god tid.
Tack!